| Product Name | Boat Lift Helper |
|---|---|
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Product Name | Boat Lift Helper |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Application | Salvage Operations, Underwater Construction |
| Feature | Superior Buoyancy |
| Certifications | Boat Lift Helper |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Color | Black, Yellow, Orange, Or As Request |
| Feature | Superior Buoyancy |
| Inner Material | High Performance PVC |
|---|---|
| Maximum Buoyancy | 5T To 300T |
| Usuage | Floating And Lifting |
| Working Pressure | 4-8 KPa |
| Design Lifespan | 6 To 10 Years |
| Product Name | Boat Lift Helper |
|---|---|
| Feature | Superior Buoyancy |
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Color | Black, Yellow, Orange, Or As Request |
| Product Name | Boat Lift Helper |
|---|---|
| Feature | Superior Buoyancy |
| Application | Salvage Operations, Underwater Construction |
| Color | Black, Yellow, Orange, Or As Request |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
|---|---|
| Usage | Underwater Air Lifting, Salvage, Large Buoyancy |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Feature | High Level Of Buoyancy |
| Valve | Inflation And Pressure Release |
| Name | High Pressure Heavy Lift Air Bags |
|---|---|
| Feature | Safe And Environmentally Friendly |
| Material | High Tensile NR |
| Standard | ISO14409:2011 |
| Inner Layer | Natural Rubber |
| Features | Durability, Adjustable Weight |
|---|---|
| Name | Crane Load Test Water Bags |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Application | Structural Load Testing, Proof Load Testing |
| Capacity | 1T - 150T |
| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Usage | Underwater Air Lifting, Salvage, Large Buoyancy |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Feature | High Level Of Buoyancy |