| Name | Rubber Airbag |
|---|---|
| Feature | Durable Construction |
| Material | NBR |
| Reinforcement | Tyre Cord Fabric Layer |
| Working Pressure | 0.05-0.25 MPA |
| Features | Durability, Adjustable Weight |
|---|---|
| Product Name | Water Weight Bag |
| Material | Top Notch PVC |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Customization Options | Logo Printing, Different Colors, And Additional Accessories Available |
|---|---|
| Standard | LEEA 051 |
| Manufacturer | Lifting Gear Hire Corporation |
| Color | Orange |
| Capacity | 1 Ton - 1000 Tons |
| Name | Marine Rubber Airbags |
|---|---|
| Feature | Safe And Environmentally Friendly |
| Material | High Tensile NR |
| Standard | ISO14409:2011 |
| Inner Layer | Natural Rubber |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Features | Durability, Adjustable Weight |
|---|---|
| Name | Crane Load Test Water Bags |
| Material | Top Notch PVC |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Features | Durability, Adjustable Weight |
|---|---|
| Name | Crane Load Test Water Bags |
| Material | Top Notch PVC |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Loadcell | 10-150 Tons |
| Name | Load Testing Water Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Layers | 1-6Ply, Or As RequestA |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Name | Load Testing Water Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC |
| Packaging | Pallets, Wooden Box |
| Usage | Weight Testing |
| Warranty | 3 Years |
| Feature | Durable Construction |
|---|---|
| Material | NR, SR, NBR |
| Reinforcement | Tire Cord Fabric Layer |
| Diameter | 0.5M-3.0M |
| Length | 3M-28M |