ホングラントンの海上浮力袋は 海上復旧作戦,水中船舶安定化,水中建設支援のために設計された プロの水中浮力システムです要求の高い運用条件下で信頼性の高い浮力性能を必要とする船舶の緊急対応アプリケーション.
この製品は,高強度な内部耐荷物構造と統合された強化工業複合布を用いて製造されています.安定した持ち上げ能力と長期間の構造耐久性.
A large offshore ship repair facility in East Asia experienced an emergency operational incident involving a partially flooded maintenance barge positioned inside a restricted dry dock transition zone during severe weather conditions.
緊急の安定化手順の一環として 港東海上浮力袋が配備されました Multiple buoyancy units were installed along the affected section of the partially submerged vessel while commercial divers coordinated underwater attachment operations under restricted visibility conditions.
The buoyancy-assisted stabilization process enabled the engineering team to maintain controlled vessel positioning while emergency dewatering systems and temporary structural reinforcement procedures were performed simultaneously.
| 製品名 | 浮力袋 |
| 原材料 | PVCコーティング用布 |
| タイプ | 円筒形 |
| サイズ | 500kg,1000kg,5000kg,10000kgなど |
| 厚さ | 0.4-1.2mm,または要求に応じて |
| 色 | 黄色,青,黒など |
| 密度 | 0.33~0.9g/cm3 |
| 安全性要因 | 7:1 |
| 許容性 | 密度では+/-0.03 mm 厚さでは+/-0.2 mm 幅では0~3mm 長さでは0~3mm |
| モデル | 浮気力 [kg] | 浮気力 [lbs] | 直径 [mm] | 長さ [ミリ] | 平均重量 [kg] |
|---|---|---|---|---|---|
| HM-ULB01 | 200 | 441 | 500 | 1,000 | 5 |
| HM-ULB02 | 500 | 1,103 | 800 | 1,000 | 8 |
| HM-ULB03 | 1,000 | 2,205 | 1,000 | 1,500 | 11 |
| HM-ULB04 | 2,000 | 4,410 | 1,300 | 1,500 | 20 |
| HM-ULB05 | 4,000 | 8,820 | 1,600 | 2,000 | 50 |
| HM-ULB06 | 6,000 | 13,230 | 2,000 | 2,000 | 66 |
| HM-ULB07 | 8,000 | 17,640 | 2,000 | 2,600 | 75 |
| HM-ULB08 | 10,000 | 22,050 | 2,400 | 2,400 | 80 |
| HM-ULB09 | 15,000 | 33,075 | 2,600 | 3,000 | 110 |
| HM-ULB10 | 20,000 | 44,100 | 3,000 | 3,000 | 130 |
| HM-ULB11 | 30,000 | 66,150 | 3,000 | 4,500 | 170 |
| HM-ULB12 | 50,000 | 110,250 | 4,000 | 4,000 | 220 |
| HM-ULB13 | 70,000 | 154,350 | 4,000 | 5,700 | 310 |
| HM-ULB14 | 100,000 | 220,500 | 4,000 | 8,000 | 450 |
| HM-ULB15 | 150,000 | 330,750 | 5,000 | 8,000 | 660 |
| HM-ULB16 | 200,000 | 441,000 | 5,000 | 10,000 | 900 |
注:他のサイズは,要件に応じてカスタマイズすることができます.