| Name | Airbag Roller |
|---|---|
| Feature | Durability And Resistance |
| Material | NR |
| Inner Layer | NR |
| Thickness | 5-13Ply, Or As Request |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | TOP Grade PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Pillow |
| Color | Black, Yellow, Orange, Or As Request |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Standard | ISO 17357 |
|---|---|
| Key Word | Marine Airbag |
| Number Of Layers | 3-12layers, Customized |
| Service Life | 6-10 Years |
| Durability | High |
| Material | Rubber, PVC Coating Fabric |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Rubber, PVC |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Product Name | Airbag Launching Ship |
|---|---|
| Reinforcement | Tyre Cord Fabric Layer |
| Feature | Durable Construction |
| Length | 3M-28M, Or As Request |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Name | Marine Rubber Airbags |
|---|---|
| Feature | Safe And Environmentally Friendly |
| Standard | ISO14409:2011 |
| Inner Layer | Natural Rubber |
| Material | High Tensile NR |
| Part | Marine Airbag,Hinge,Rubber |
|---|---|
| Maximum Load | 250T/ M |
| Length | 5-20m |
| Design Using Life | 10 Years,6-10 Years |
| Arm | Single/ Double |
| Product Name | Rubber Airbag |
|---|---|
| Feature | Safe And Environmentally Friendly |
| Material | High Tensile NR |
| Standard | ISO14409:2011 |
| Inner Layer | NR |
| Name | Airbag Roller |
|---|---|
| Material | NR |
| Outer Layer | Natural Rubber |
| Diameter | 0.5M-5.0M Or As Request |
| Length | 3M-28M Or As Request |