| Name | Water Weights Load Testing |
|---|---|
| Feature | Strong And Durable Materials |
| Material | Superior PVC |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Capacity | 1T - 150T |
| Feature | Durability, Versatility And Cost-effective |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Reinforcement | Tyre Cord Fabric Layer |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Length | 3M-28M, Or As Request |
| Product Name | Marine Floating Barrier |
|---|---|
| Material | TOP Grade PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Pillow |
| Product Name | Rubber Airbag |
|---|---|
| Feature | Safe And Environmentally Friendly |
| Material | High Tensile NR |
| Standard | ISO14409:2011 |
| Inner Layer | NR |
| Product Name | Inflatable Marine Airbags |
|---|---|
| Feature | Reusable And Long Lifespan |
| Application | Ship/Vessel/Boat Launching & Docking |
| Inflation Tube | 30M, Free Of Charge |
| Service Life | 20 Years |
| Maximum Buoyancy | 5T To 300T |
|---|---|
| Inner Material | High Performance PVC |
| Reinforcement | Nylon Textile Cord Fabric |
| Working Pressure | 4-8 KPa |
| Design Lifespan | 6 To 10 Years |
| Product Name | Boat Lift Helper |
|---|---|
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Feature | Filling And Draining Mechanisms |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Capacity | 1T - 150T |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Pressure Release Valve | HDPE |
|---|---|
| Working Pressure | 4-8 KPa |
| Reinforcement | Nylon Textile Cord Fabric |
| Usuage | Floating And Lifting |
| Inner Material | High Performance PVC |
| Product Name | Boat Lift Helper |
|---|---|
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |