| Features | Durability, Adjustable Weight |
|---|---|
| Product Name | Water Weight Bag |
| Material | Top Notch PVC |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Maximum Buoyancy | 5T To 300T |
|---|---|
| Inner Material | High Performance PVC |
| Reinforcement | Nylon Textile Cord Fabric |
| Working Pressure | 4-8 KPa |
| Design Lifespan | 6 To 10 Years |
| Features | Durability, Adjustable Weight |
|---|---|
| Product Name | Water Weight Bag |
| Material | Top Notch PVC |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Feature | High Strength And Durability |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Reinforcement | Tyre Cord Fabric Layer |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Length | 3M-28M, Or As Request |
| Name | Water Weights Load Testing |
|---|---|
| Feature | Strong And Durable Materials |
| Material | Superior PVC |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Capacity | 1T - 150T |
| Product Name | Rubber Airbag |
|---|---|
| Feature | Safe And Environmentally Friendly |
| Material | High Tensile NR |
| Standard | ISO14409:2011 |
| Inner Layer | NR |
| Name | Rubber Airbag |
|---|---|
| ReinforcementRange | Tyre Cord Fabric Layer |
| Feature | Durable Construction |
| Length | 3M-28M, Or As Request |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Product Name | Rubber Airbag |
|---|---|
| Feature | Safe And Environmentally Friendly |
| Inner Layer | NR |
| Material | High Tensile NR |
| Diameter | 0.5M-3.0M Or As Request |
| Product Name | Inflatable Marine Airbags |
|---|---|
| Feature | Reusable And Long Lifespan |
| Application | Ship/Vessel/Boat Launching & Docking |
| Inflation Tube | 30M, Free Of Charge |
| Service Life | 20 Years |
| Feature | Filling And Draining Mechanisms |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Capacity | 1T - 150T |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |