| Name | Ship Launching Air Bags |
|---|---|
| Material | Grade-A Natural Rubber |
| Reinforcement | Tyre Cord Fabric Layer |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Length | 3M-28M, Or As Request |
| Name | Marine Salvage Lift Bags |
|---|---|
| Feature | Excellent Buoyancy Capacity |
| Material | PVC Coated Polyester Fabric |
| Buoyancy | 1-100 Tons |
| Standard | IMCA D016 |
| Name | Rubber Pneumatic Air Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Tire Cord Fabric Layer |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Length | 3M-28M, Or As Request |
| Layers | 5-13Ply, Or As Request |
| Name | Underwater Lift Bags |
|---|---|
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Product Name | Buoyancy Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Color | Black, Yellow, Orange, Or As Request |
| Feature | Superior Buoyancy |
| Application | Salvage Operations, Underwater Construction |
| Name | Ship Launching Air Bags |
|---|---|
| Feature | Superior Buoyancy And Load-bearing Capacity |
| Material | Exceptional Natural Rubber |
| Reinforcement | Tyre Cord Fabric Layer |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Name | Parachute Lifting Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Material | Top-Quality PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Name | Underwater Salvage Air Lift Bags |
|---|---|
| Feature | Safety And Quality Assurance |
| Material | Premium PVC Coated Polyester Fabric |
| Buoyancy | 1-200 Tons |
| Webbing Harness | 7:1 |
| Product Name | Underwater Lift Bags |
|---|---|
| Material | TOP Grade PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Pillow |
| Feature | Durable And Reliable Construction |
| Name | Smooth Rubber Marine Air Bag |
|---|---|
| Material | High-Performance Natrual Rubber |
| Tensile Strength | ≥18Mpa |
| Elongation | ≥400% |
| Hardness | 60±10 Shore A |