| Inner Material | High Performance PVC |
|---|---|
| Inflatable Valve | Stainless Steel |
| Reinforcement | Nylon Textile Cord Fabric |
| Design Lifespan | 6 To 10 Years |
| Maximum Buoyancy | 5T To 300T |
| Material | TOP-Grade PVC Coating Fabric |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Cylindrical, Parachute, Pillow |
| Feature | Durable And Reliable Construction |
| Name | Underwater Lifting Bags |
|---|---|
| Feature | Durable Construction |
| Material | Superior PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 100kg To 60 Tons |
| Type | Cylindrical, Parachute, Pillow |
| Product Name | Rubber Airbag |
|---|---|
| Feature | Safe And Environmentally Friendly |
| Material | High Tensile NR |
| Standard | ISO14409:2011 |
| Inner Layer | NR |
| Name | Underwater Air Lift Bags |
|---|---|
| Material | Top-Notch PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Name | Parachute Lifting Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Material | Top-Quality PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Product Name | Underwater Lift Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Feature | Superior Buoyancy |
| After Service | 24 Hours Per Day |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Textile Cord Fabric |
| Working Pressure | 4-8 KPa |
| Maximum Buoyancy | 5T To 300T |
| Usuage | Floating And Lifting |
| Name | Parachute Lift Bags |
|---|---|
| Feature | High Level Of Buoyancy |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Cylindrical, Parachute, Pillow |
| Name | Marine Underwater Air Lift Bags |
|---|---|
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |