| Material | Natural Rubber |
|---|---|
| Seams | RF Welded |
| Application | Ship Launching, Ship Landing, Heavy Lifting, Pipeline Laying, Caisson Moving |
| Ship | Packed Deflated |
| Design Lifespan | 6 To 10 Years |
| Name | Rubber Airbag |
|---|---|
| ReinforcementRange | Tyre Cord Fabric Layer |
| Feature | Durable Construction |
| Length | 3M-28M, Or As Request |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Feature | High Strength And Durability |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Reinforcement | Tyre Cord Fabric Layer |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Length | 3M-28M, Or As Request |
| Name | Boat Lift Airbags |
|---|---|
| Feature | Durable Construction |
| Material | Industrial-Grade Natural Rubber |
| Reinforcement | Tyre Cord Fabric Layer |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Product Name | Airbag Launching Ship |
|---|---|
| Reinforcement | Tyre Cord Fabric Layer |
| Feature | Durable Construction |
| Length | 3M-28M, Or As Request |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Product Name | Boat Lift Helper |
|---|---|
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Name | Underwater Air Lift Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Feature | Superior Buoyancy |
| Material | Top-Notch PVC Coating Fabric |
| Name | Underwater Air Lift Bags |
|---|---|
| Material | Top-Notch PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200Kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Name | Underwater Lift Bags |
|---|---|
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Cylindrical |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Name | Underwater Lifting Bags |
|---|---|
| Feature | High Buoyancy Capacity |
| Material | Premium PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |