| Product Name | Buoyancy Bags |
|---|---|
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Ship | Packed Deflated |
|---|---|
| Design Lifespan | 6 To 10 Years |
| Pressure | 0.05 To 0.25mpa |
| Inner Material | Nylon Fabric |
| Application | Ship Launching, Ship Landing, Heavy Lifting, Pipeline Laying, Caisson Moving |
| Features | Durability, Adjustable Weight |
|---|---|
| Name | Crane Load Test Water Bags |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Material | Top Notch PVC |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Product Name | Underwater Lift Bags |
|---|---|
| Material | TOP Grade PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200Kg To 50 Tons |
| Type | Pillow |
| Name | Underwater Lift Bags |
|---|---|
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Cylindrical |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Name | Load Testing Water Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC |
| Usage | Weight Testing |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Features | Durability, Adjustable Weight |
|---|---|
| Name | Crane Load Test Water Bags |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Loadcell | 10-150 Tons |
| Application | Structural Load Testing, Proof Load Testing |
| Name | Marine Salvage Roller Bags |
|---|---|
| Material | Sturdy Natrual Rubber |
| Reinforcement | Tyre Cord Fabric |
| Tensile Strength | ≥18Mpa |
| Elongation | ≥400% |
| Features | Durability, Adjustable Weight |
|---|---|
| Product Name | Water Weight Bag |
| Material | Top Notch PVC |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Product Name | Buoyancy Bags |
|---|---|
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |