| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Tyre Cord Fabric Layer |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Feature | Durable Construction |
| Length | 3M-28M, Or As Request |
| Product Name | Buoyancy Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Color | Black, Yellow, Orange, Or As Request |
| Feature | Superior Buoyancy |
| Number Of Layers | 3-12layers, Customized |
|---|---|
| Model | Electric |
| Material | Synthetic Rubber And Nylon Cord |
| Inner Material | Nylon Rubber |
| Maximum Load | 250T/ M |
| Name | Marine Salvage Airbags |
|---|---|
| Material | PVC Coated Polyester Fabric |
| Buoyancy | 1-100 Tons |
| Feature | Excellent Buoyancy Capacity |
| Standard | IMCA D016 |
| Features | Durability, Adjustable Weight |
|---|---|
| Product Name | Water Weight Bag |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Loadcell | 10-150 Tons |
| Name | Load Testing Water Bags |
|---|---|
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Color | Black, Yellow, Orange, Or As Request |
| Usage | Weight Testing |
| Material | Top-Quality PVC Coating Fabric |
|---|---|
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Usage | Underwater Air Lifting, Salvage, Large Buoyancy |
| OEM | Warmly Welcomed |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Name | Ship Launching Marine Airbags |
|---|---|
| Material | High Quality Natrual Rubber |
| Inner Layer | Natural Rubber |
| Reinforcement | Cord Fabric Layer |
| Outer Layer | Natural Rubber |
| Name | Ship Rubber Airbag |
|---|---|
| Material | High Grade Natural Rubber (NR) |
| Inner Layer | Natural Rubber |
| Reinforcement | Cord Fabric Layer |
| Outer Layer | Natural Rubber |