| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Name | Ship Rubber Airbag |
|---|---|
| Material | High Grade Natural Rubber (NR) |
| Inner Layer | Natural Rubber |
| Reinforcement | Cord Fabric Layer |
| Outer Layer | Natural Rubber |
| Name | Ship Rubber Airbag |
|---|---|
| Material | High Grade Natural Rubber (NR) |
| Inner Layer | Natural Rubber |
| Reinforcement | Cord Fabric Layer |
| Outer Layer | Natural Rubber |
| Ship | Packed Deflated |
|---|---|
| Design Lifespan | 6 To 10 Years |
| Pressure | 0.05 To 0.25mpa |
| Inner Material | Nylon Fabric |
| Application | Ship Launching, Ship Landing, Heavy Lifting, Pipeline Laying, Caisson Moving |
| Product Name | Buoyancy Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | PVC Coating Fabric |
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Material | Rubber, PVC Coating Fabric |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Rubber, PVC |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Name | Boat Recovery Airbags |
|---|---|
| Reinforcement | Dipped Cord Fabric Layer |
| Buoyancy | 1-250 Tons |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Length | 3M-28M, Or As Request |
| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
|---|---|
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Valve | Inflation And Pressure Release |
| Usage | Underwater Air Lifting, Salvage, Large Buoyancy |
| OEM | Warmly Welcomed |
| Product Name | Rubber Airbag |
|---|---|
| Inner Layer | NR |
| Feature | Safe And Environmentally Friendly |
| Standard | ISO14409:2011 |
| Material | High Tensile NR |