| Name | Marine Salvage Airbags |
|---|---|
| Feature | Excellent Buoyancy Capacity |
| Standard | IMCA D016 |
| Material | PVC Coated Polyester Fabric |
| Inflation Tube | 30M, Free Of Charge |
| Product Name | Underwater Lift Bags |
|---|---|
| Material | TOP Grade PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Pillow |
| Feature | Durable And Reliable Construction |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | TOP Grade PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Pillow |
| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
|---|---|
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Material | Top-Quality PVC Coating Fabric |
| Valve | Inflation And Pressure Release |
| Color | Black, Yellow, Orange, Or As Request |
| Material | Top-Quality PVC Coating Fabric |
|---|---|
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Usage | Underwater Air Lifting, Salvage, Large Buoyancy |
| OEM | Warmly Welcomed |
| Maximum Buoyancy | 10T To 300T |
|---|---|
| Inner Material | High Performance PVC |
| Usuage | Floating And Lifting |
| Design Lifespan | 6 To 10 Years |
| Reinforcement | Nylon Textile Cord Fabric |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Product Name | Marine Air Bag |
|---|---|
| Standard | ISO14409:2011 |
| Material | High Tensile NR |
| Outer Layer | Natural Rubber |
| Diameter | 0.5M-3.0M Or As Request |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Tyre Cord Fabric Layer |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Feature | Durable Construction |
| Length | 3M-28M, Or As Request |