| Inner Material | High Performance PVC |
|---|---|
| Inflatable Valve | Stainless Steel |
| Reinforcement | Nylon Textile Cord Fabric |
| Design Lifespan | 6 To 10 Years |
| Maximum Buoyancy | 5T To 300T |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Keywords | Inflatable Marine Airbags |
|---|---|
| Material | Excellent Natural Rubber (NR) |
| Standard | ISO14409:2011 |
| Inner Layer | Natural Rubber |
| Reinforcement | Cord Fabric Layer |
| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
|---|---|
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Material | Top-Quality PVC Coating Fabric |
| Valve | Inflation And Pressure Release |
| Color | Black, Yellow, Orange, Or As Request |
| Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Product Name | Boat Lift Helper |
|---|---|
| Feature | Superior Buoyancy |
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Color | Black, Yellow, Orange, Or As Request |
| Name | Ship Launching Air Bags |
|---|---|
| Feature | Superior Buoyancy And Load-bearing Capacity |
| Material | Exceptional Natural Rubber |
| Reinforcement | Tyre Cord Fabric Layer |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Material | Top-Quality PVC Coating Fabric |
|---|---|
| Color | Black, Yellow, Orange, Or As Request |
| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
| Usage | Underwater Air Lifting, Salvage, Large Buoyancy |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Product Name | Buoyancy Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |