| Product Name | Boat Lift Helper |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Material | PVC Coating Fabric |
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Name | Inflatable Rubber Airbag |
|---|---|
| Feature | Overall Winding, Explosion-proof |
| Material | High Quality Natural Rubber (NR) |
| Inner Layer | Natural Rubber |
| Reinforcement | Cord Fabric Layer |
| Reinforcement | Polyester Fabric |
|---|---|
| Name | Inflatable Marine Salvage Airbags |
| Buoyancy | 1-100 Tons |
| Material | PVC |
| Standard | IMCA D016 |
| Diameter Range | 0.8m - 2.5m |
|---|---|
| Working Pressure | 0.05Mpa - 0.08Mpa |
| Length | 3M-28M Or As Request |
| Usage | Ship Launching, Ship Lifting, Salvage, Heavy Lifting, Bridge Construction |
| Inner Layer | Natural Rubber |
| Name | Marine Rubber Airbags |
|---|---|
| Feature | Safe And Environmentally Friendly |
| Standard | ISO14409:2011 |
| Inner Layer | Natural Rubber |
| Material | High Tensile NR |
| Product Name | Marine Air Bag |
|---|---|
| Material | High Tensile NR |
| Inner Layer | Natural Rubber |
| Reinforcement | Cord Fabric Layer |
| Outer Layer | Natural Rubber |
| Product Name | Underwater Lift Bags |
|---|---|
| Material | TOP Grade PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Pillow |
| Feature | Durable And Reliable Construction |
| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
|---|---|
| OEM | Warmly Welcomed |
| Application | Salvage Operations, Underwater Construction |
| Material | Top Quality PVC Coating Fabric |
| Valve | Inflation And Pressure Release |
| Name | Ship Launching Marine Airbags |
|---|---|
| Material | High Quality Natrual Rubber |
| Inner Layer | Natural Rubber |
| Reinforcement | Cord Fabric Layer |
| Outer Layer | Natural Rubber |
| Name | Explosion Proof Ship Salvage Airbags |
|---|---|
| Feature | Wear Resistant, Explosion-proof |
| Material | High Performance Natrual Rubber |
| Inner Layer | Natural Rubber |
| Reinforcement | Cord Fabric Layer |