| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
|---|---|
| Usage | Underwater Air Lifting, Salvage, Large Buoyancy |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Feature | High Level Of Buoyancy |
| Valve | Inflation And Pressure Release |
| Product Name | Underwater Lift Bags |
|---|---|
| Material | TOP Grade PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Pillow |
| Feature | Durable And Reliable Construction |
| Product Name | Underwater Lift Bags |
|---|---|
| Material | TOP Grade PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Feature | Durable And Reliable Construction |
| Product Name | Underwater Lift Bags |
|---|---|
| Material | TOP Grade PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Feature | Durable And Reliable Construction |
| Packaging | Pallets, Wooden Box |
| Product Name | Marine Air Bag |
|---|---|
| Standard | ISO14409:2011 |
| Inner Layer | Natural Rubber |
| Feature | Safe And Environmentally Friendly |
| Outer Layer | Natural Rubber |
| Pressure Release Valve | HDPE |
|---|---|
| Working Pressure | 4-8 KPa |
| Reinforcement | Nylon Textile Cord Fabric |
| Usuage | Floating And Lifting |
| Inner Material | High Performance PVC |
| Name | Inflatable Flotation Bags Salvage |
|---|---|
| Material | Excellent PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Cylindrical, Parachute, Pillow |
| Name | Underwater Air Lift Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200Kg To 50 Tons |
| Valve | Inflation And Pressure Release |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Name | Underwater Air Lift Bags |
|---|---|
| Material | Top-Notch PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200Kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Name | Parachute Lifting Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Material | Top-Quality PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |