| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Name | Inflatable Salvage Tubes |
|---|---|
| Inner Material | High Performance PVC |
| After Service | 24 Hours Per Day |
| Usuage | Floating And Lifting |
| Design Lifespan | 6 To 10 Years |
| Name | Marine Salvage Airbags |
|---|---|
| Material | PVC Coated Polyester Fabric |
| Buoyancy | 1-100 Tons |
| Feature | Excellent Buoyancy Capacity |
| Standard | IMCA D016 |
| Feature | High Strength And Durability |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Reinforcement | Tyre Cord Fabric Layer |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Length | 3M-28M, Or As Request |
| Product Name | Rubber Airbag |
|---|---|
| Inner Layer | NR |
| Standard | ISO14409:2011 |
| Outer Layer | NR |
| Working Pressure | 0.05-0.25 MPA |
| Name | Underwater Lifting Bags |
|---|---|
| Feature | Durable Construction |
| Material | Superior PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 100kg To 60 Tons |
| Type | Cylindrical, Parachute, Pillow |
| Name | Underwater Lifting Bags |
|---|---|
| Feature | Durable Construction |
| Material | Superior PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 100kg To 60 Tons |
| Type | Cylindrical, Parachute, Pillow |
| Name | Underwater Lifting Bags |
|---|---|
| Feature | Durable Construction |
| Material | Superior PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 100kg To 60 Tons |
| Type | Cylindrical, Parachute, Pillow |
| Name | Underwater Lifting Bags |
|---|---|
| Feature | Durable Construction |
| Material | Superior PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 100kg To 60 Tons |
| Type | Cylindrical, Parachute, Pillow |
| Name | Parachute Lift Bags |
|---|---|
| Feature | High Level Of Buoyancy |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Cylindrical, Parachute, Pillow |