| Name | Rubber Pneumatic Air Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Tire Cord Fabric Layer |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Length | 3M-28M, Or As Request |
| Layers | 5-13Ply, Or As Request |
| Name | Heavy Lifting Airbags |
|---|---|
| Feature | High Load-Bearing Capacity |
| Material | Natural Rubber |
| Reinforcement | Tyre Cord Fabric Layer |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Usage | Underwater Air Lifting, Salvage, Large Buoyancy |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Color | Black, Yellow, Orange, Or As Request |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | TOP Grade PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Pillow |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | TOP Grade PVC Coating Fabric |
| Type | Pillow |
| Color | Black, Yellow, Orange, Or As Request |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
|---|---|
| Type | Parachute |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Valve | Inflation And Pressure Release |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Product Name | Marine Air Bag |
|---|---|
| Feature | Safe And Environmentally Friendly |
| Material | High Tensile NR |
| Standard | ISO14409:2011 |
| Inner Layer | Natural Rubber |
| Product Name | Marine Air Bag |
|---|---|
| Material | High Tensile NR |
| Inner Layer | Natural Rubber |
| Reinforcement | Cord Fabric Layer |
| Outer Layer | Natural Rubber |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Application | Structural Load Testing, Proof Load Testing |
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Features | Durability, Adjustable Weight |
|---|---|
| Product Name | Water Weight Bag |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Loadcell | 10-150 Tons |