| Product Name | Boat Lift Helper |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Material | PVC Coating Fabric |
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Name | Inflatable Salvage Tubes |
|---|---|
| Inner Material | High Performance PVC |
| After Service | 24 Hours Per Day |
| Usuage | Floating And Lifting |
| Design Lifespan | 6 To 10 Years |
| Features | Durability, Adjustable Weight |
|---|---|
| Name | Crane Load Test Water Bags |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Application | Structural Load Testing, Proof Load Testing |
| Capacity | 1T - 150T |
| Name | Marine Salvage Bags |
|---|---|
| Feature | Durable, Large Buoyancy |
| Reinforcement | Cord Fabric Layer |
| Buoyancy | 1-250 Tons |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Name | Underwater Air Lift Bags |
|---|---|
| Material | Top-Notch PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200Kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Feature | Superior Buoyancy |
| Name | Marine Salvage Roller Bags |
|---|---|
| Material | Sturdy Natrual Rubber |
| Reinforcement | Tyre Cord Fabric |
| Tensile Strength | ≥18Mpa |
| Elongation | ≥400% |
| Product Name | Boat Lift Helper |
|---|---|
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Name | Inflatable Ship Launching Airbags |
|---|---|
| Reinforcement | Tyre Cord Fabric Layer |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Length | 3M-28M, Or As Request |
| Material | Superior Quliaty Natural Rubber |
| Name | Rubber Airbag |
|---|---|
| Feature | Durable Construction |
| Material | NBR |
| Reinforcement | Tyre Cord Fabric Layer |
| Working Pressure | 0.05-0.25 MPA |
| Product Name | Buoyancy Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Color | Black, Yellow, Orange, Or As Request |
| Feature | Superior Buoyancy |