| Product Name | Boat Lift Helper |
|---|---|
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Product Name | Boat Lift Helper |
|---|---|
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Warranty | 36 Months |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Name | Ship Rubber Airbag |
|---|---|
| Material | High Grade Natural Rubber (NR) |
| Inner Layer | Natural Rubber |
| Reinforcement | Cord Fabric Layer |
| Outer Layer | Natural Rubber |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Product Name | Buoyancy Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Feature | Safety And Reliability |
|---|---|
| Material | First-Rate PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Cylindrical, Parachute, Pillow |
| Material | TOP-Grade PVC Coating Fabric |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Cylindrical, Parachute, Pillow |
| Feature | Durable And Reliable Construction |
| Product Name | Buoyancy Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Fender | Superior Buoyancy |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Feature | Robust Construction |
| Feature | Safety And Reliability |
|---|---|
| Material | First-Rate PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Cylindrical, Parachute, Pillow |
| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
|---|---|
| Material | PVC |
| Diameter | 0.5M-3.5M, Or As Request |
| Accessories | Slings, Shackles |
| Standard | IMCA D016 |