| Product Name | Boat Lift Helper |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Name | Underwater Lifting Bags |
|---|---|
| Material | Superior Quality PVC Coated Polyester Fabric |
| Buoyancy | 1-100 Tons |
| Webbing Harness | 7:1 |
| Seams | RF Welded |
| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
|---|---|
| Material | Top-Quality PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| OEM | Warmly Welcomed |
| Buoyancy | 1-100 Tons |
|---|---|
| Standard | IMCA D016 |
| Diameter | 0.5M-3.5M, Or As Request |
| Length | 3M-28M, Or As Request |
| Color | Yellow, Or As Request |
| Product Name | Marine Floating Barrier |
|---|---|
| Material | TOP Grade PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200Kg To 50 Tons |
| Type | Pillow |
| Name | Inflatable Salvage Tubes |
|---|---|
| Inner Material | High Performance PVC |
| After Service | 24 Hours Per Day |
| Warranty | 2 Years |
| Reinforcement | Nylon Textile Cord Fabric |
| Name | Boat Lift Flotation Bags |
|---|---|
| Feature | Durable Construction |
| Material | Superior PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Cylindrical, Parachute, Pillow |
| Name | Water Weight Bags |
|---|---|
| Feature | High Load Capacity |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Capacity | 1T - 150T |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Name | Smooth Rubber Marine Air Bag |
|---|---|
| Material | High-Performance Natrual Rubber |
| Tensile Strength | ≥18Mpa |
| Elongation | ≥400% |
| Hardness | 60±10 Shore A |