| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Tyre Cord Fabric Layer |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Feature | Durable Construction |
| Length | 3M-28M, Or As Request |
| Buoyancy | 1-100 Tons |
|---|---|
| Standard | IMCA D016 |
| Diameter | 0.5M-3.5M, Or As Request |
| Length | 3M-28M, Or As Request |
| Color | Yellow, Or As Request |
| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
|---|---|
| Material | PVC |
| Diameter | 0.5M-3.5M, Or As Request |
| Accessories | Slings, Shackles |
| Standard | IMCA D016 |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Product Name | Inflatable Marine Airbags |
|---|---|
| Feature | Reusable And Long Lifespan |
| Application | Ship/Vessel/Boat Launching & Docking |
| Inflation Tube | 30M, Free Of Charge |
| Service Life | 20 Years |
| Product Name | Inflatable Marine Airbags |
|---|---|
| Feature | Reusable And Long Lifespan |
| Application | Ship/Vessel/Boat Launching & Docking |
| Inflation Tube | 30M, Free Of Charge |
| Service Life | 20 Years |
| Product Name | Inflatable Marine Airbags |
|---|---|
| Feature | Reusable And Long Lifespan |
| Application | Ship/Vessel/Boat Launching & Docking |
| Inflation Tube | 30M, Free Of Charge |
| Service Life | 20 Years |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |