| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Product Name | Boat Lift Helper |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Name | Inflatable Salvage Tubes |
|---|---|
| Inner Material | High Performance PVC |
| After Service | 24 Hours Per Day |
| Usuage | Floating And Lifting |
| Design Lifespan | 6 To 10 Years |
| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Usage | Underwater Air Lifting, Salvage, Large Buoyancy |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Feature | High Level Of Buoyancy |
| Product Name | Marine Air Bag |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Feature | Superior Buoyancy |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Color | Black, Yellow, Orange, Or As Request |
| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Usage | Underwater Air Lifting, Salvage, Large Buoyancy |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Packaging | Pallets, Wooden Box |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | TOP Grade PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Pillow |
| Operating Depth | Up To 100 Meters |
|---|---|
| Capacity | 1 Ton - 50 Tons |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Certifications | Compliant With International Safety Standards |
| Standard | ISO9001, ISO14001 |
| Product Name | Buoyancy Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Material | TOP-Grade PVC Coating Fabric |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Cylindrical, Parachute, Pillow |
| Feature | Durable And Reliable Construction |