| Name | Smooth Rubber Marine Air Bag |
|---|---|
| Material | High-Performance Natrual Rubber |
| Tensile Strength | ≥18Mpa |
| Elongation | ≥400% |
| Hardness | 60±10 Shore A |
| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
|---|---|
| Material | PVC |
| Diameter | 0.5M-3.5M, Or As Request |
| Accessories | Slings, Shackles |
| Standard | IMCA D016 |
| Product Name | Buoyancy Bags |
|---|---|
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Name | Underwater Air Lift Bags |
|---|---|
| Material | Top-Notch PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200Kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Feature | Superior Buoyancy |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | PVC Coating Fabric |
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
|---|---|
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Feature | High Level Of Buoyancy |
| Valve | Inflation And Pressure Release |
| Color | Black, Yellow, Orange, Or As Request |
| Product Name | Underwater Lift Bags |
|---|---|
| Material | TOP Grade PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Pillow |
| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
|---|---|
| OEM | Warmly Welcomed |
| Application | Salvage Operations, Underwater Construction |
| Material | Top Quality PVC Coating Fabric |
| Valve | Inflation And Pressure Release |
| Name | Boat Lift Flotation Bags |
|---|---|
| Feature | Durable Construction |
| Material | Superior PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Cylindrical, Parachute, Pillow |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |