| Product Name | Marine Air Bag |
|---|---|
| Material | High Tensile NR |
| Inner Layer | Natural Rubber |
| Reinforcement | Cord Fabric Layer |
| Outer Layer | Natural Rubber |
| Name | Boat Recovery Airbags |
|---|---|
| Reinforcement | Dipped Cord Fabric Layer |
| Buoyancy | 1-250 Tons |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Length | 3M-28M, Or As Request |
| Name | Underwater Lifting Bags |
|---|---|
| Feature | Durable Construction |
| Material | Superior PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 100kg To 60 Tons |
| Type | Cylindrical, Parachute, Pillow |
| Name | Underwater Lifting Bags |
|---|---|
| Feature | Durable Construction |
| Material | Superior PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 100kg To 60 Tons |
| Type | Cylindrical, Parachute, Pillow |
| Product Name | Underwater Lift Bags |
|---|---|
| Material | TOP Grade PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Feature | Durable And Reliable Construction |
| Product Name | Inflatable Marine Airbags |
|---|---|
| Feature | Reusable And Long Lifespan |
| Application | Ship/Vessel/Boat Launching & Docking |
| Inflation Tube | 30M, Free Of Charge |
| Service Life | 20 Years |
| Product Name | Inflatable Marine Airbags |
|---|---|
| Feature | Reusable And Long Lifespan |
| Application | Ship/Vessel/Boat Launching & Docking |
| Inflation Tube | 30M, Free Of Charge |
| Service Life | 20 Years |
| Name | Underwater Lifting Bags |
|---|---|
| Feature | Durable Construction |
| Material | Superior PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 100kg To 60 Tons |
| Type | Cylindrical, Parachute, Pillow |
| Inner Material | Nylon Rubber |
|---|---|
| Maximum Load | 250T/ M |
| Arm | Single/ Double |
| Durability | High |
| Design Using Life | 10 Years,6-10 Years |
| Product Name | Boat Lift Helper |
|---|---|
| Feature | Superior Buoyancy |
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Color | Black, Yellow, Orange, Or As Request |