| Name | Underwater Lift Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Parachute |
| Feature | Inflatable Boat Lift Bags |
|---|---|
| Material | High Quality NR |
| Inner Layer | Natural Rubber |
| Reinforcement | Cord Fabric Layer |
| Outer Layer | Natural Rubber |
| Name | Marine Salvage Airbags |
|---|---|
| Feature | Excellent Buoyancy Capacity |
| Standard | IMCA D016 |
| Material | PVC Coated Polyester Fabric |
| Inflation Tube | 30M, Free Of Charge |
| Product Name | Buoyancy Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Fender | Superior Buoyancy |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Feature | Robust Construction |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Application | Structural Load Testing, Proof Load Testing |
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Material | Top-Quality PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200Kg To 50 Tons |
| Name | Marine Salvage Airbags |
|---|---|
| Feature | Excellent Buoyancy Capacity |
| Buoyancy | 1-100 Tons |
| Standard | IMCA D016 |
| Webbing Harness | 7:1 |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC Coating Fabric |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Product Name | Boat Lift Helper |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Material | PVC Coating Fabric |
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Name | Underwater Lifting Bags |
|---|---|
| Material | Superior Quality PVC Coated Polyester Fabric |
| Buoyancy | 1-100 Tons |
| Webbing Harness | 7:1 |
| Seams | RF Welded |