| Name | Marine Salvage Airbags |
|---|---|
| Material | PVC Coated Polyester Fabric |
| Buoyancy | 1-100 Tons |
| Feature | Excellent Buoyancy Capacity |
| Standard | IMCA D016 |
| Feature | High Strength And Durability |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Reinforcement | Tyre Cord Fabric Layer |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Length | 3M-28M, Or As Request |
| Product Name | Rubber Airbag |
|---|---|
| Inner Layer | NR |
| Standard | ISO14409:2011 |
| Outer Layer | NR |
| Working Pressure | 0.05-0.25 MPA |
| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Feature | High Level Of Buoyancy |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Valve | Inflation And Pressure Release |
| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Usage | Underwater Air Lifting, Salvage, Large Buoyancy |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Packaging | Pallets, Wooden Box |
| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
|---|---|
| Usage | Underwater Air Lifting, Salvage, Large Buoyancy |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Feature | High Level Of Buoyancy |
| Valve | Inflation And Pressure Release |
| Name | Heavy Duty Inflatable Air Bags |
|---|---|
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Feature | High Level Of Buoyancy |
| Valve | Inflation And Pressure Release |
| Color | Black, Yellow, Orange, Or As Request |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | TOP Grade PVC Coating Fabric |
| Type | Pillow |
| Color | Black, Yellow, Orange, Or As Request |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Product Name | Boat Air Bags |
|---|---|
| Material | PVC Coating Fabric |
| Feature | Durable Construction, Easy Filling And Emptying |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Name | Underwater Air Lift Bags |
|---|---|
| Material | Top-Notch PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200Kg To 50 Tons |
| Feature | Superior Buoyancy |
| Type | Parachute |