| Name | Heavy Lifting Airbags |
|---|---|
| Feature | High Load-Bearing Capacity |
| Material | Natural Rubber |
| Reinforcement | Tyre Cord Fabric Layer |
| Diameter | 0.5M-3.0M, Or As Request |
| Name | Parachute Lift Bags |
|---|---|
| Feature | High Level Of Buoyancy |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Type | Cylindrical, Parachute, Pillow |
| Features | Durability, Adjustable Weight |
|---|---|
| Name | Crane Load Test Water Bags |
| Material | Top Notch PVC |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Loadcell | 10-150 Tons |
| Features | Durability, Adjustable Weight |
|---|---|
| Product Name | Water Weight Bag |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Loadcell | 10-150 Tons |
| Features | Durability, Adjustable Weight |
|---|---|
| Name | Crane Load Test Water Bags |
| Material | Top Notch PVC |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Loadcell | 10-150 Tons |
| Name | Parachute Lifting Bags |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Material | Top-Quality PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200kg To 50 Tons |
| Name | Marine Salvage Lift Bags |
|---|---|
| Feature | Excellent Buoyancy Capacity |
| Material | PVC Coated Polyester Fabric |
| Buoyancy | 1-100 Tons |
| Standard | IMCA D016 |
| Features | Durability, Adjustable Weight |
|---|---|
| Name | Crane Load Test Water Bags |
| Material | Top Notch PVC |
| Reinforcement | Nylon Fabric |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Name | Underwater Air Lift Bags |
|---|---|
| Material | Top-Notch PVC Coating Fabric |
| Lifting Capacity | 200Kg To 50 Tons |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Feature | Superior Buoyancy |
| Name | Load Testing Water Bags |
|---|---|
| Material | Top Notch PVC |
| Layers | 1-6Ply, Or As Request |
| Thickness | 0.4mm-2.5mm, Or As Request |
| Usage | Weight Testing |